Mięczak zakaźny i inne choroby skóry
U dzieci i dorosłych często spotykane są różne choroby skóry. Samo stwierdzenie krost i przebarwień na skórze może nie wystarczyć, jeśli chodzi o identyfikację choroby i ocenę powagi sytuacji.
Niektóre choroby skóry, jak mięczak zakaźny, mają nieprzyjemne objawy, ale nie stanowią wielkiego zagrożenia. Inne mogą być jednak niebezpieczne dla zdrowia i wymagają interwencji medycznej. Dzięki rozpoznaniu różnic między najczęściej występującymi chorobami skóry można mieć pewność, w jakich przypadkach wizyta u lekarza będzie konieczna.
- Trądzik różowaty (łac. rosacea): Trądzik różowaty objawia się obecnością rumienia i małych twardych guzków na twarzy. Choroba dotyka mężczyzn i kobiety, ale najczęściej występuje u kobiet w wieku 40-60 lat. Przyczyny trądzika różowatego nie są do tej pory znane, ale według naukowców na rozwój choroby wpływa stres oraz nadmierne wystawienie skóry na promienie słoneczne. Ponieważ zaczerwieniona skóra i guzki występują też przy innych chorobach, np. łuszczycy, zalecana jest wizyta u lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Nie istnieje lekarstwo na trądzik różowaty, ale niektóre maści, pigułki, a nawet leki na zwykły trądzik mogą poprawić wygląd skóry.
- Kurzajki: U dzieci i dorosłych często występują kurzajki – małe twarde brodawki pojawiające się zwykle na palcach i dłoniach. Kurzajkami można się bardzo łatwo zarazić przez bezpośredni kontakt, a nawet korzystanie ze wspólnych przedmiotów. Na kurzajki szczególnie narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. zarażone wirusem HIV. W celu postawienia dokładnej diagnozy i upewnienia się, że nie jest to poważniejsza choroba, wielu dermatologów wykonuje biopsję. Kurzajki po pewnym czasie same znikają, ale z uwagi na ich wysoką zaraźliwość wiele osób usuwa je wcześniej przez wymrażanie lub zabieg chirurgiczny.
- Łuszczyca (łac. psoriasis): Jeżeli na skórze pojawiły się ogniska suchej tkanki, zaczerwienienia oraz srebrzysta łuska, prawdopodobnie cierpisz na łuszczycę. Łuszczyca jest względnie niegroźną chorobą, ale może wywołać dyskomfort lub zawstydzenie spowodowane wyglądem. Przyczyny łuszczycy nie są znane, ale jej objawy mogą nasilić zimna pogoda lub infekcje. Łuszczycę można z reguły rozpoznać przez obserwację wzrokową, ale czasem lekarz może zalecić biopsję, aby wyeliminować inne możliwości. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą – nie ma na nią lekarstwa i może występować przez całe życie. Mimo, że nie istnieje skuteczny lek na tę chorobę, niektóre maści i olejki mogą poprawić wygląd skóry.
- Egzema: Egzema to często występująca choroba skóry, która bywa mylona z innymi przypadłościami. Jej charakterystyczne objawy to bardzo zaczerwienione i łuszczące się plamy. W odróżnieniu od innych chorób skóry egzema wywołuje swędzenie, które może być bardzo uciążliwe. Egzema jest zwykle rozpoznawana przez obserwację wzrokową, bez potrzeby wykonania biopsji. Do tej pory nie zostało odkryte skuteczne lekarstwo, ale niektóre kremy nawilżające mogą złagodzić jej objawy.
- Mięczak zakaźny (łac. molluscum contagiosum): Mięczak zakaźny to choroba skóry spotykana bardzo często u dzieci i u dorosłych. Jest wysoce zaraźliwa i rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt oraz korzystanie ze wspólnych przedmiotów, jak zabawki czy ręczniki. Objawami mięczaka zakaźnego są skupiska guzków na skórze. Guzki zwykle nie są bolesne, ale powodują swędzenie i dyskomfort u chorych z powodu swojego wyglądu. Mięczak zakaźny jest zwykle diagnozowany przez obserwację wzrokową. Choroba może sama ustąpić, ale guzki utrzymują się na skórze nawet do roku. Wiele osób decyduje się na wcześniejsze usunięcie guzków stosując wycinanie lub krioterapię. Mimo, że te metody usuwają zmiany na skórze, mogą zostawić blizny, grożą zakażeniem i są skuteczne tylko dla małej ilości guzków. Z tego powodu wielu lekarzy poleca środki takie jak Conzerol® Plus , maść stosowaną miejscowo, która pomaga łagodzić lub eliminować guzki nawet w przeciągu tygodnia.
Wiele często występujących chorób skóry jest mylonych. Schorzenia takie jak mięczak zakaźny są bardzo zaraźliwe i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, aby zapobiec cięższemu przebiegowi choroby lub zarażeniu innych osób. Dzięki wizycie u lekarza i właściwej diagnozie możesz otrzymać odpowiednią pomoc i szybko wrócić do normalnego trybu życia.